Зростання цін на первинну нерухомість зараз один з найбільш обговорюваних питань і серед інвесторів, і серед тих, хто просто хоче своє житло.

З початку року квартири в новобудовах помітно додали в ціні. Згідно з даними Держстату, в цілому по Україні зростання склало майже 13%. В Асоціації з управління фінансами та інвестиціями (FIMA) підрахували: за перше півріччя – 2021 вартість квадратного метра житла в новобудовах збільшилась на 10-20% в залежності від ступеня готовності об’єкта і регіону. Так що ж відбувається і чому немає стабільності?

Ринок нерухомості зараз терпить економічно стійке положення в першу чергу через таких факторів як:

Зростання собівартості будівництва.

Ціна на матеріали і будівельні роботи ростуть як гриби після дощу. Для прикладу:

Наименование Було Стало Рост у %
Арматура кл. А 400С/500 13300 грн/т 27000 грн/т на 103%
Монолітні роботи 800 грн/м3 1400 грн/м3 на 75%
Круг кл. А 240С 14220 грн/т 28500 грн/т на 100%

На жаль, подібне зростання спостерігається у всьому. Про метал навіть згадувати не хочеться. Адже в процентному співвідношенні за рік він зріс на 150%. З IV кварталу 2020 г. у всьому світі почалося різке зростання цін на метали і металопродукцію. Сталева арматура, залізна руда і лом чорних металів – більш ніж в 1,5 рази, рулонної сталі – більш ніж в 2 рази та ін.

Цикл будівництва житлового комплексу триває мінімум 1,5 року. Спрогнозувати такий тимчасовий термін – неможливо через відсутність стабільності в економіці. До того ж матеріали ростуть у доларах, з цієї причини також немає визначеності з кінцевою вартістю квадратних метрів.

Підняття ціни на готове житло через зростання собівартості в першу чергу не для заробітку Забудовника, а для того, щоб добудувати об’єкт.

Інфляція. Не в гривні, а в долларах.

Істотний фактор, що впливає на вартість квадратних метрів – інфляція. Інфляційний стрибок і економічна непередбачуваність в країні теж одна з важливих причин, яка спонукає збільшення вартості житла.

З початку року купівельна спроможність гривні зменшилася офіційно на 9%, а фактично, на думку економістів, на всі 15 – 20%. В умовах зростання цін на всі групи товарів та послуг, цілком очікувано, що це позначиться на вартості житла.

Нагадаємо, що в Україні в травні прискорилася інфляція до 9,5% в річному вимірі. Однак, глава Мінекономіки прогнозує, що за підсумками 2021 року вона становитиме 8%. У НБУ вважають, що інфляція сповільнюватися вже в IV кварталі 2021 року і повернеться до мети 5% в першому півріччі 2022 року.

Індекс інфляції в Україні в червні 2021 склав 100,2%

Міжнародна кон’юнктура сприяла стрибку цін на сировину. Коли Європа тільки почала вводити локдаун (2020р.), Китай першим почав виходити з карантину. Усередині країни почав рости попит на руду. Ціни пішли вгору.

Щоб допомогти домогосподарствам пережити локдаун, США запустили додаткову емісію долара. Далі цим шляхом пішли й інші країни, підкріпивши інфляцію на сировинних ринках.

Безумовно є й інші фактори, які впливають на зростання ціни квадратного метра первинного житла. Але те, що перераховано вище – основне.

В 2021 році квадратний метр ніяк не може варто 16000 грн. Це навіть не перекриває собівартість заявлених Забудовником матеріалів. Ця ціна говорить про те, що добудувавши об’єкт до половини далі його будуватиме просто нема за що.

Тому: важливо не продати дешевше і більше, важливо продати дорожче, але точно добудувати.