Інвестування в новобудову – найпопулярніший спосіб придбання квартири. Але будь-яке інвестування пов’язане з серйозними ризиками. І щоб кошти не зникли разом із надіями на власне житло, необхідно розуміти, у кого ви його купуєте.

Про це під час виступу на конференції «Найгостріші теми нерухомості в кризу» розповів старший партнер девелоперської компанії R1 Group Олександр Присяжнюк.

Минулі кризи

У 2008 році курс долара до гривні був 4,65 – гривня девальвувала на 38%. Банки заморозили депозити приватних осіб на своїх рахунках. НБУ відкликав ліцензії більш ніж у 40 банків.

У Запоріжжі збанкрутував основний забудовник – Константа (понад 1000 інвесторів не отримали свої квартири). У Києві – Еліта Центр. В Одесі – це Прогрес Буд.

Наша компанія почала будувати ЖК Ренесанс у 2007 році, а у 2009 році – об’єкт Перемога. Під час кризи ми продали 9 квартир на котловані, будівництво було заморожено і гроші за проєкт було повернуто клієнтам в доларах.

Що відбувається зараз?

Індекси на фондовій біржі в Нью-Йорку впали більш ніж на 20%. Коронавірус практично зупинив зростання світової економіки. Початок зростання прогнозують у 2021 році. Банківська система набрала ліквідності. Іпотечні кредити в валюті не видаються, а в гривні відсотки доходять до 22% в рік, що зводить нанівець їх отримання.

Як зрозуміти, хто із забудовників не витримає кризу?

1. Нові девелопери, без імен, будуть відчувати проблеми з продажами. Попит буде падати й купувати будуть у тих, хто заслуговує на довіру.

2. Чи будуть заморожені великі об’єкти, які неможливо розділити на частини. Якщо об’єкт вимагає фінансування понад 10 млн. дол. взяти кредит на ранній стадії будівництва буде складно.

3. Девелопери, які мали проблеми до кризи, закредитовані, що затримували терміни здачі. Частина забудовників до кризи вже має проблеми з фінансуванням будівництва. По Запоріжжю ви самі знаєте назви цих компаній. І порядні рієлтори не повинні продавати людям такі об’єкти.

4. Девелопери, що мають кілька об’єктів і допускають перехресне фінансування.

5. Девелопери, що допускають зупинку споруджуваних об’єктів. Паніка змітає будь-кого.

6. Госдевелопери, якщо не отримають держпідтримку. Об’єкти Укрбуду були передані Київміськбуду. Якщо держава не підтримає КГС, проблеми будуть у всіх.

7. Забудовники, що будують старі формати, радянське житло. Люди не хочуть жити в старому форматі з низькими стелями та маленькими суміжними кімнатами. Собівартість будівельного метра в межах 400-550 доларів. Компанії, що продають по 13500 грн за м2 працюють на межі рентабельності.

8. Забудовники, які не контролюють собівартість будівництва. Особливо це стосується забудовників з власним генеральним підрядником.

9. Забудовники, які мають велику кількість початих проєктів на ранній стадії.

У R1 клубний будинок Корона Ренесансу добудований на 90%, далі тільки монтаж фасаду і ремонт місць загального користування. Квартири продані на 3/4. Також ми почали другий проєкт – ЖК Legenda. Він складається з 5 секції. Зараз ми будуємо 1 секцію зі 105 квартир, яка сама по собі є закінченим об’єктом.

Прес – служба R1